Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu

tawia na jak największe oszczędności i ekologiczność. Wykorzystanie optymalnych materiałów, technologii budowania oraz sam projekt- wszystko to obraca się wokół tematu jak najmniejszego zużycia energii przy użytkowaniu tego budynk

Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu rekuperacja gdańsk
Zmiana działania ogrzewania z pewnością przyniesie spore oszczędności, jedną z ciekawych opcji jest . Co trzeba wiedzieć o bilansie cieplnym?

Oszczędne budynki

Nowoczesne budownictwo stawia na jak największe oszczędności i ekologiczność. Wykorzystanie optymalnych materiałów, technologii budowania oraz sam projekt- wszystko to obraca się wokół tematu jak najmniejszego zużycia energii przy użytkowaniu tego budynku. Oczywiście takie budowanie jest nieco droższe od tego sprzed 10 lat, ale pasywność budynku szybko się zwraca.

Pasywne domy to już powoli standard,a nowe przepisy są coraz bardziej rygorystyczne pod tym kątem. Dlatego warto się tematem zainteresować,a przy planowaniu budowy postawić na maksymalną ekologiczność- to się opłaca i szybko zwraca.


Rekuperacja i nowoczesne ogrzewanie

Wykorzystanie nowoczesnych metod ogrzewania w domu jednorodzinnym to świetne rozwiązanie, które połączone z nowoczesnym budownictwem daje niemal darmową energię cieplną do ogrzewania zarówno wody jak i powietrza w budynku. To doskonała sprawa dla osób lubiących oszczędność i wygodę, ponieważ takie ogrzewanie jest z reguły bezobsługowe, a połączenie go z rekuperacją zagwarantuje optymalne wykorzystanie każdej dżula energii.

Rekuperacja jest też świetnym rozwiązaniem dla osób ze standardowym ogrzewaniem, ponieważ zwraca ciepło, które uciekłoby z naszego domu w postaci spalin, oparów czy ciepłego powietrza.


Rekuperator w Wikipedii

ekuperator ? urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej.

Rekuperator jest wymiennikiem ciepła. Do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów:

z czynnikiem pośrednim (np. glikol albo freon):
z obiegiem samoczynnym w tym rurka ciepła,
z obiegiem wymuszonym także pompy ciepła
rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową:
krzyżowe - Powietrze przepływa przez ustawione do siebie prostopadle kanały. W jednym przepływa ciepłe powietrze wywiewane z zew. ogrzewając rząd kanałów z powietrzem z zewnętrza. Sprawność tego typu rekuperatora waha się od 50-70% odzysku ciepła, stosując jednak dwa wymienniki-szeregowo osiągnąć można sprawność do 90%
przeciwprądowe - Kanały powietrza ustawione są równolegle przez co strumień powietrza zimnego skierowany jest w przeciwnym kierunku do ciepłego. Sprawność tego typu rekuperatorów sięga nawet do 95% odzysku ciepła (przy stosowaniu wymienników przeciwprądowych o spiralnym kształcie kanałów)
W niektórych instalacjach wentylacyjnych rekuperatory zastępuje się regeneratorami, zmieniającymi styczność z powietrzem wydmuchiwanym i wdmuchiwanym (np. wymienniki obrotowe). Dzięki temu uzyskuje się również możliwość odzyskiwania pary wodnej.

Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.

Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator



© 2019 http://tunica.bydgoszcz.pl/