Geodezja jak zawód

potrzebowali.GEO...dezjaPraca geodety wymaga od niego nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale również dużego skupienia podczas wyznaczania map...czy profili. Ich podstawowym narzędziem pracy w terenie jest tachimetr, co dla oka szar

Dodane: 14-09-2015 10:08
Geodezja jak zawód geodeta bolesławiec
Na temat geodezji słyszał każdy, aczkolwiek o tym jak ciężki to zawód wie tylko geodeta we własnej osobie. Czy rozbudowujemy dom, kupujemy i dzielimy działkę to coś czego będziemy potrzebowali.

GEO...dezja

Praca geodety wymaga od niego nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale również dużego skupienia podczas wyznaczania map...czy profili. Ich podstawowym narzędziem pracy w terenie jest tachimetr, co dla oka szarego człowiek wygląda jak aparat na statywie.

Geodezję można podzielić na wyższą oraz niższą- różnią się przede wszystkim powierzchnią. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.


Co robią geodeci?

Co tak naprawdę należy do obowiązków geodety? Cóż z pewnością nazewnictwo tych wszystkich prac byłoby dość ciężkie do odbioru, dlatego postaram się to trochę uprościć i przybliżyć.

Przede wszystkim geodeta zajmuje się pomiarami powierzchni i nanoszeniem wyników tych pomiarów na mapy i profile (mapy wysokościowe). Jak większość z Was wie geodeta jest potrzebny przy tyczeniu granic działki.

Ogólnie wszędzie tam gdzie jest plan budowy czegoś muszą być geodeci i wszystko wyliczyć, sprawdzić i nanieść na mapy geodezyjne.


Geodezja w Polsce

Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja© 2019 http://tunica.bydgoszcz.pl/