Nie lej wody

Dodane: 25-10-2014 09:26
Nie lej wody Artykuł o tym jak istotna jest woda oraz jej oczyszczanie i oszczędzanie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy: biologiczne oczyszczalnie

Mniej wody z kranu

Woda jest niezwykle ważnym surowcem, również w aspekcie dosłownym. Każdego roku ceny rosną, najwyższe są w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiadomo, że nikt nie zrezygnuje z kąpieli. Można używać prysznica,...ale kontrolujmy co jakiś czas stan baterii - zakamieniała sprawi, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody pozostanie na dobrym poziomie, ale popłynie jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.


Oszczędzanie wody jest proste

Wiem, że wielu ma alergię na hasło "ekologia" lub "ekolodzy". tylko dobrze byłoby zdawać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, i który wykorzystujemy.

Jest parę sposobów na oszczędzanie wody, które wcale nie oznaczają wielkich wyrzeczeń. Jednym z podstawowych jest stosowanie perlatorów na bateriach, które zachowują duże ciśnienie, ale wody płynie mniej. Można również wybierać prysznic, zamiast kąpieli.


Polski problem - deficyt wody

Woda - najważniejsza rzecz na świecie. Bez niej nie istniałoby życie na Ziemi. Z perspektywy biochemii jest bardzo ciekawym obiektem badania, ponieważ ma wyjątkowe cechy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest ważna, tylko czy nie zapominamy o tym w naszym codziennym życiu?

W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania bagien, wycinania lasów, nic jej nie zatrzymuje. Sytuacja jest zła - nasze wodne zasoby są bardzo niskie i porównywalne z zasobami Egiptu.


O oszczędzaniu

Płacisz za dużo za wodę i myślisz, czy możesz jakoś oszczędzić? Jest parę łatwych trików.

Jednak jeśli zużycie wody wydaje ci się zbyt wysokie, sprawdź czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Zdarza się również, że rachunek jest błędnie naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Jednak jeżeli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to trzeba jeszcze skontrolować parę rzeczy.

Najwięcej wody zużywa toaleta. Sprawdź, czy posiadasz oszczędną spłuczkę, czy też może woda ucieka do muszli ciągle? To dość często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki da się kupić osobno, można go wymienić samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety kupić sobie nowy sanitariat.

Ważna jest też sprawność i energooszczędność urządzeń AGD - pralki i zmywarki. Dobra zmywarka zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna mieć automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.© 2019 http://tunica.bydgoszcz.pl/