Rzeczoznawca - czym się zajmuje?
Rzeczoznawca majątkowy ? osoba fizyczna posiadająca w Polsce uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez Ministra Infrastruktury lub jego poprzedników prawnych w trybie ustawy:
z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne,
z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
Uprawnienia zawodowe uzyskuje się przez zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Aby być dopuszczonym do postępowania kwalifikacyjnego, którego częścią jest egzamin, należy posiadać wykształcenie wyższe. Oprócz tego należy mieć ukończone studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Obowiązek ten nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe o programie zgodnym z minimami programowymi dla studiów podyplomowych. Stosowne minimum programowe określa minister właściwy ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej - obecnie minister infrastruktury. Należy także odbyć półroczną praktykę zawodową.
Nie jest rzeczoznawcą majątkowym osoba, której nadano przed 29 listopada 1991 roku uprawnienia do szacowania gruntów, z wyłączeniem ich części składowych w trybie ustawy ?prawo geodezyjne i kartograficzne?. Nie wyłącza to możliwości szacowania przez tę osobę wyłącznie gruntów, zgodnie z art. 231 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Osoba taka nie ma prawa używać pieczęci właściwej dla rzeczoznawców majątkowych.
Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie rzeczoznawcy majątkowego bez stosownych uprawnień grozi karą grzywny, aresztu lub ograniczenia wolności (art. 198 ustawy). Rzeczoznawca majątkowy uzyskuje prawo wykonywania czynności zawodowych od dnia wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych prowadzonego przez ministra infrastruktury. Rejestry publikowane są w Dzienniku Urzędowym MI oraz na stronach internetowych ministerstwa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy
Okoliczności wykonywania wyceny nieruchomości
Wycena nieruchomości wykonywana jest zazwyczaj przed jej planowaną sprzedażą lub w momencie, kiedy jakaś osoba stara się o otrzymanie odszkodowania. Czasami z wnioskiem o wykonanie wyceny nieruchomości wychodzi osoba, która chce dokonać zakupu jakiejś nieruchomości i nie jest pewna czy przedstawiana jej cena za możliwość zakupu nieruchomości nie jest zawyżona. Ze względu na bezpieczeństwo przeprowadzanej wyceny odbywa się ona według pewnych stałych etapów, a jednocześnie osoba zlecająca jej wykonanie ma prawo od razu dowiedzieć się, jakie koszty będzie musiała ponieść w związku z przeprowadzaną wyceną nieruchomości. Będą one uzależnione od tego, jak wiele czasu trzeba będzie poświęcić na wykonanie pełnej wyceny nieruchomości.
Dokonywanie wyceny nieruchomości
Fachowa wycena nieruchomości może być wykonywana przez rzeczoznawców i specjalistów z zakresu geodezji. Mogą oni pracować w państwowych instytucjach oraz prowadzić własną działalność polegającą na wycenie nieruchomości. Natomiast zleceniodawcami wyceny nieruchomości są osoby sprzedające posiadane przez siebie nieruchomości oraz osoby zastanawiające się nad dokonaniem zakupu nowego domu czy działki budowlanej. Zdarza się, że zleceniodawcą wyceny nieruchomości staje się ośrodek gminny czy wydział dróg państwowych. Dzięki otrzymanej wycenie wspomniane ośrodki mogą ustalić ceny sprzedaży posiadanych przez siebie gruntów lub zaproponować osobom proszonym o opuszczenie swoich domów odpowiednie odszkodowanie.