Opiekuj się swoim autem!
Aby samochód był sprawny przez długie lata, powinniśmy odpowiednio o niego dbać. Nigdy nie jest tak, że samochodem możemy jeździć bez obaw, jeśli nie dokładamy starań, by wszystkie jego części działały bez zarzutu i były w dobrym stanie. Najważniejsze jest to, by okresowo sprawdzać jego stan oraz troszczyć się o jego kondycję w odpowiedni sposób. Należy więc często zaglądać pod maskę i sprawdzać, czy nie dzieje się nic złego, a także poświęcać dużo uwagi na wszelkie nieprawidłowości, które zauważymy podczas jazdy. Jeśli coś wzbudzi naszą wątpliwość, należy udać się do mechanika i sprawdzić co się dzieje. Dzięki temu nasz samochód będzie sprawny i posłuży nam przez wiele lat.
Opłacalność wymiany zepsutych części samochodu
Zanim podejmiemy się wymiany starych lub zepsutych części samochodu musimy zastanowić się, czy taka wymiana rzeczywiście będzie dla nas opłacalna. W niektórych przypadkach może się, bowiem okazać, że bardziej opłacało będzie się nam kupno nowego samochodu niż ponoszenie wszystkich kosztów naprawy zepsutego auta. Dlatego mechanik samochodowy powinien przedstawić nam wstępny kosztorys naprawy samochodu zanim przystąpi do wykonywania swoich prac. Czasami będzie musiał sprowadzać części do nowych samochodów, kupionych za granicą, co może generować dodatkowe koszty i dlatego wydaje się być bardzo drogie. Jednak może się okazać, że bardziej problematyczne będzie sprowadzenie części do starych samochodów.
Zawieszenie - warto wiedzieć
Zawieszenie pojazdu ? zespół elementów łączących koła z resztą pojazdu. Zawieszenie przenosi siły powstające na styku koła z jezdnią na nadwozie. Zapewnia komfort jazdy oraz stateczność i sterowność pojazdu. Zawieszenie jest częścią podwozia, a w jego skład wchodzą:
elementy prowadzące koło ? odpowiadają za prowadzenie, skok i geometrię zawieszenia ? np. wahacz, drążek poprzeczny (np. drążek Panharda) lub wzdłużny,
elementy resorujące (np. resor piórowy lub sprężyna śrubowa),
elementy tłumiące (amortyzator).
Ze względu na budowę zawieszenie dzielimy na:
zależne ? ruch jednego koła danej osi wpływa na drugie koło (np. sztywny most na resorach piórowych),
niezależne ? ruch jednego koła danej osi nie wpływa na drugie koło (np. kolumna MacPhersona),
półzależne ? ruch jednego koła danej osi w niewielkim stopniu wpływa na drugie koło (np. zawieszenia z belką skrętną lub resor piórowy poprzeczny).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zawieszenie_pojazdu